Kronika

Email Drukuj PDF
Rok szkolny 2008/2009
Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2008r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2008/2009. Uczniowie przywitali go wierszem i piosenką. Część artystyczną z tej okazji przygotowały p. Marta Kokoszka i p. Beata Sysło.

Akcja "Sprzątanie Świata"

30 września 2008r. obejrzeliśmy przedstawienie z okazji „Sprzątania Świata" zatytułowane „ W trosce o nasz świat” w  wykonaniu uczniów klasy IV. Nad przygotowaniami czuwała p. Jolanta Nowak. 2 października wszyscy wyruszyliśmy na szkolną akcję sprzątania terenu wsi Ładna.

Gminne Dożynki 2008

Przedstawiciele SU wzięli udział w Gminnych Dożynkach, które miały miejsce w Szynwałdzie.

Ślubowanie pierwszoklasistów

W październiku 2008r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na uczniów. Wykazali się także znajomością znaków drogowych oraz różnymi umiejętnościami. Niespodzianką dla pierwszoklasistów był występ klasy II, która obdarowały ich upominkami. Rada Rodziców ufundowała najmłodszym książki, a rodzice I klasy przygotowali słodki poczęstunek. Do ślubowania uczniów przygotowała p. Marta Kokoszka.

Dzień Nauczyciela

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie kl. VI i IV pod opieką p. Elżbiety Płanety i p. Małgorzaty Rzegockiej  zaprezentowali z tej okazji ciekawy i oryginalny program artystyczny. Na scenie ustawionej na Sali gimnastycznej na tle dekoracji z hasłem „Naszym Nauczycielom” w I części mali artyści przedstawili zabawne scenki z życia szkoły z udziałem różnego typu uczniów. Przesłanie tej części brzmiało „Nauka to potęgi klucz”. Część II stanowił niekonwencjonalny i zabarwiony dużą dawką humoru pokaz mody nauczycielskiej na tle trafnie dobranego podkładu muzycznego i odpowiedniej choreografii. Zgodnie z założeniem występującym uczniom udało się nie tylko skłonić widzów do refleksji na temat edukacji, ale także ich rozbawić. Na zakończenie nauczyciele otrzymali od swoich wychowanków „laurki” z podziękowaniami.

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

27 października 2008r. obchodzono w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych”. Na scenie wystąpiła grupa teatralna w programie związanym ze świętem szkolnej biblioteki oraz przedstawieniem pt. „Wagary”. W części oficjalnej bibliotekarka – p. Elżbieta Płaneta nagrodziła najlepszych czytelników oraz wręczyła podziękowania i drobne słodycze nauczycielom i wychowawcom, którzy propagują czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Sympatycznym i zabawnym akcentem obchodów było otrzymanie przez bibliotekarkę maleńkiego słonika, który ukazał się widzom po rozpakowaniu ośmiu kolorowych torebek. Zajął on honorowe miejsce na bibliotecznym biurku. Wszystkie punkty programu przygotowała opiekunka grupy teatralnej – p. Elżbieta Płaneta. Biblioteka zorganizowała także wystawę książkę, które były ulubionymi utworami z dzieciństwa  i wcześniej młodości nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Informacje o zapamiętanych książkach zdobyły uczennice kl. VI – Agata Głuszak i Anna Jagielska.

Dzień Papieski

Z okazji Dnia Papieskiego uczniowie naszej szkoły przedstawili część artystyczną pt. „Wspomnienie o Ojcu Świętym”. Do występu przygotowały uczniów pani Beata Sysło i pani Joanna Rogus.

Wycieczka do ZOO

28 października 2008r. uczniowie naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców: pani D. Kloc, p. M. Kokoszka, p. B. Sysło udali się na wycieczkę do krakowskiego ZOO. Podziwiali tam różnorodne gatunki roślin oraz egzotycznych zwierząt.  Odwiedzili także Smoka Wawelskiego oraz zachwycali się największą rzeką  Polski-  Wisłą.

Konkurs recytatorski

Uczennice naszej szkoły, Agnieszka Olszówka (kl. IV) i Agata Głuszak (kl. VI) wystąpiły 14 listopada 2008 r. w Konkursie Recytatorskim Poezji Zbigniewa Herbeta z okazji 10 rocznicy jego śmierci. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Zespołu Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum  w Skrzyszowie. Nasze recytatorki znakomicie się spisały zajmując I miejsce- Agata Głuszak i II miejsce- Agnieszka Olszówka. Dziewczęta przygotowały do konkursu pani M. Rzegocka i pani E. Płaneta.

Przedstawienia szkolnej grupy teatralnej

27 listopada 2008 r. szkolna grupa teatralna wystąpiła z przedstawieniem pt. ,,O Zuzannie, co nie chciała być panną”. W scenerii przytulnego pokoju uczniowie pokazali zabawną i pouczającą historię dziewczynki, która za wszelką cenę chciała być już dorosłą kobietą i zdobyć męża. W krótkim przedstawieniu widzowie mogli poznać zwyczaje andrzejkowe i przyjemnie się odprężyć. Przedstawienie powstało pod opieką pani E. Płanety.

Konkurs wiedzy o Ani z Zielonego Wzgórza

28 listopada 2008 r. biblioteka szkolna w osobie p. E. Płanety przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie przeprowadziła w naszej szkole konkurs ,,Zwykły, a jednak niezwykły świat Ani z Zielonego Wzgórza”. Okazją do tegoż przedsięwzięcia była setna rocznicy wydania książki L. M. Montorrey. Do zmagań konkursowych przystąpiło sześć dwuosobowych uczniowskich zespołów z klas V-VI oraz jeden zespół nauczycielski- pani J. Rogus i pani A. Makowiec. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością lektury ,,Ania z Zielonego Wzgórza”, zaprojektować strój dowolnie wybranego bohatera z książki oraz napisać list do Ani. Poziom wiadomości i umiejętności był wysoki i dosyć wyrównany. Jury oceniło drużyny następująco:

I miejsce-           A. Chrupek i D. Olszówka z kl. V

II miejsce-      A. Głuszak i K. Wielgus z kl. VI

p. J. Rogus i p. A. Makowiec

III miejsce- N. Czarnik  i K. Galus z kl. VI

K. Błyskal i M. Zbylut z kl. VI

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wartościowe nagrody. Konkursowi towarzyszyła wystawa poświęcona autorce książki oraz samej książce. Zmagania zespołów obserwowali uczniowie klas V i VI.

Mikołajki

5 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Uczniowie obdarowywali się prezentami. Było wiele radości i uśmiechu na twarzach. Najmłodszych odwiedził Św. Mikołaj.

Teatrzyk po angielsku

8 grudnia 2008r. uczniowie klasy II wzięli udział w Przeglądzie Teatrzyków Kukiełkowych ,,Winnie the Pooh”, który odbył się w Łękawaicy. Do konkursu uczniów przygotowywała nauczycielka j. Angielskiego p. J. Rogus.

Wigilia szkolna

19 grudnia 2008 r. świętowaliśmy w naszej szkole Wigilię Bożego Narodzenia. Z tej okazji grupa teatralna oraz chętni uczniowie z klasy VI wystąpili z bogatym programem artystycznym. Obok inscenizowanych wierszy i śpiewanych kolęd można było obejrzeć zabawny występ kolędników oparty na polskim folklorze. Z prezentowanymi występami ściśle współgrała bożonarodzeniowa scenografia. Cały program emanował ciepłem i serdeczną, rodzinną atmosferą, który przypieczętował zwyczaj składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem przez widzów i występujących uczniów. Uroczystość przygotowały: p. E. Płaneta i p. M. Rzegocka.

Konkurs recytatorski

19 stycznia 2009r. w Pogórskiej Woli odbył się Konkurs Recytatorki Poezji ks. Jana Twardowskiego zorganizowany przez Akcję Katolicką tamtejszej parafii. Wystąpili przedstawiciele szkół gminy Skrzyszów. Naszą szkołę reprezentowali: Gabriel Hanusiak (kl. I), Ewa Żurowska (kl. III)- kategorii klas I-III oraz Agnieszka Olszówka i Agata Głuszak w grupie klas IV-VI. Gabriel zajął III miejsce, a Agata I. Oprócz tego otrzymała ona także nagrodę publiczności. Jej recytacja wywarła największe wrażenie zarówno na  widzach i uczestnikach, jak i na jurorach. Swoim zwycięstwem Agata sprawiła sobie wspaniały prezent urodzinowy. Bardzo dobrze zaprezentowały się także dwie pozostałe uczennice naszej szkoły. Wszystkich uczniów przygotowała do konkursu p. E. Płaneta.

Konkursy Samorządu Uczniowskiego

W okresie Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski naszej szkoły pod kierunkiem opiekunów: p. D. Kloc i p. B. Sysło przygotował konkursy:

- Na najładniejszy stroik oraz

- Konkurs kolęd w dwóch kategoriach: śpiewu i gry na flecie.

I miejsce zajęły : uczennica klasy II -Kinga Baran oraz uczennica klasy III- Agnieszka Sysło. II miejsce zajęła Agnieszka Tchoń, zaś III - M. Korczak. (Kategoria śpiew) .

W kategorii gry  na flażolecie I m. zajęła uczennica klasy IV- Agnieszka Olszówka i uczennica klasy III – Kinga Koczwara. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Hutę Szkła Gospodarczego J. Fistka, oraz księdza proboszcza i opiekunów SU.

Dzień Seniora

Z okazji Dnia Babci i Dziadka szkoła przy współudziale rodziców przygotowała część artystyczną oraz słodki poczęstunek dla seniorów naszej miejscowości.

Święto Patrona Szkoły

W marcu 2009 r. nasza szkoła obchodziła Święto Patrona szkoły Kornela Makuszyńskiego.

Dzień Ziemi

22 kwietnia 2009r. obchodziliśmy Dzień Ziemi. W inscenizacji,, Jutro znów zaświeci słonko’’ przygotowanej przez p. J. Nowak wzięli uczniowie klas IV i V. Wszyscy uczniowie szkoły pod opieką wychowawców wzięli także udział w sprzątaniu terenów naszej miejscowości.

Wycieczka do Bałtowa

W maju uczniowie klas O-III wybrali się na wycieczkę do Bałtowa. Towarzyszyli im wychowawcy oraz niektórzy rodzice. Dzieci zwiedziły Park Dinozaurów oraz podziwiały egzotyczne zwierzęta w Zwierzyńcu Bałtowskim. Miały też okazje odbyć przejażdżkę kolejką oraz Amerykańskim autobusem. Wycieczkę zorganizowała p. B. Sysło.

Rajd rowerowy

25 kwietnia 2009r. Uczniowie naszej szkoły  pod opieką pana Dariusza Borucha wzięli  udział w XI Wiosennym Rajdzie  Rowerowym, który rozpoczął się w Skrzyszowie, a zakończył się ogniskiem w lesie KRUK. Wszystkie szkoły otrzymały puchary za uczestnictwo w rajdzie.

Wycieczka do Krakowa

28 maja uczniowie klasy IV udali się na wycieczkę do Krakowskiego ogrodu Zoologicznego oraz Oceanarium. Obejrzeli faunę ZOO. Poznali florę i faunę Oceanarium oraz zapoznali się  kolekcją minerałów i okazów paleontologicznych. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni kl. IV- pani Jolanta Nowak.

Zawody sportowe

W miesiącu czerwcu przedstawiciele naszej szkoły pod opieką pana Dariusza Borucha i pani Beaty  Sysło wzięli udział w zawodach sportowych oraz uroczystościach w związku z otwarciem kompleksu boisk „Orlik” 2009r. w Gminie Skrzyszów.

Wyjazdy na basen

W roku szkolnym 2008/2009 uczniowie naszej szkoły mieli możliwość bezpłatnego korzystania z nauki pływania na basenie w Mościcach- Tarnowie. W opiekę nad uczniami zaangażowali się wszyscy nauczyciele naszej szkoły.