szladna

Newsy

Listy dla Ziemi

23 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy VI wzieli udział w ogólnopolskiej akcji" Listy dla Ziemi". Na lekcji przyrody napisali listy skierowane do dorosłych, których prezkonywali o konieczności podejmowania działań naprawczych na rzecz ochrony środowiska. Tematyka listów obejmowała:

  • selektywną zbiórke odpadów
  • zbiórkę surowców wtórnych
  • troskę o zwierzęta
  • oszczędzanie wody i energii
  • dbałość o czystość otaczjących nas lasów, zbiorników wodnych i powietrza.
Uczniowie złożyli pisemne deklaracje 3 wybranych przez siebie i rodziców działań proekologicznych dotyczących najbliższego otoczenia.

        

 

 

 

Wycieczka do Bóbrki

Jeżeli chcesz poznać miejsca niezwykłe i mało znane w województwie małopolskim, to zapoznaj się z  galerią zdjęć i trasą wycieczki, jaką w dniu 7 maja 2013 roku zorganizowali uczniowie czterech szkół podstawowych: SP w Łękawicy, SP w  Skrzyszowie nr 2, SP w Ładnej – Gmina Skrzyszów i SP w Tarnowcu – Gmina Tarnów. Był to już kolejny wyjazd integracyjny, organizowany w ramach międzyszkolnego projektu : „Dlaczego, kto pyta nie błądzi ? Oczarowani nauką – zaczarowani techniką”. Tym razem młodzież dzięki Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza poznawała historię wydobycia  ropy naftowej i gazu ziemnego dzięki zajęciom terenowym  oraz lekcji muzealnej w Bóbrce, gdzie mieści się unikatowe na skalę europejską Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

W tym dniu odwiedzili także, rzadko zwiedzany schron tunelowy z okresu II wojny światowej w miejscowości Stępinie koło Frysztaka. A tam historia i techniką przenosi nas w konwencję przypominającą amerykańskie wojenne filmy akcji. Wiosną 1940 roku dowództwo Wermachtu  rozpoczęło budowę potężnego schronu tunelowego, jak podają różne źródła w jego budowie, która zakończyła się w lecie 1941 roku, mogło brać udział od 3 do 6 tysięcy ludzi.  W tym schronie Adolf Hitler spotkał się z Benito Mussolinim latem 1941 roku. Wtedy w schronie tunelowym przez kilkanaście godzin przebywał pociąg specjalny Adolfa Hitlera. Schron został zdobyty przez wojska radzieckie w 1944 roku i zachował się do dziś w stanie dobrym. A że naszej wycieczce towarzyszyła przepiękna majowa pogoda i krajobrazy  Bieszczad , to Drogi Gościu odwiedzający stronę internetową, musisz wiedzieć, ten wyjazd był wspaniały! Dlatego w galerii zdjęć poszukaj znajomych  z Łękawicy , Ładnej , Skrzyszowa i Tarnowca.  Musisz również wiedzieć, że oni zaplanowali finał swojego projektu na czerwiec 2013 roku. I już dziś obiecujemy zamieścić z niego relację. A będzie o czym pisać!

 

Dzień Ziemi

22 IV 2013 z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas Vi VI przygotowali przedstawienie proekologiczne zatytułowane " Pomóżmy naszej Ziemi" w którym przekonywali  do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Uczniom całej szkoły przypomniano o potrzebie utrzymania ładu i porządku na własnym podwórku oraz w pobliskim lesie. Edukowano w zakresie segregowania odpadów i zbierania surowców wtórnych. Podkreślano też rolę zwierząt w ekosystemie i konieczność troski o nie. Po akademii roztrzygnięto konkursy i rozdano nagrody finalistom.

W konkursie ekologicznym:" Piękno przyrody zaklęte w odpadach"

I miejsce M. Boczniewicz kl. V

II miejsce P. Gębala         kl. IV

III miejsce N. Turaj         kl. IV

W konkursie wiedzy :" Zjawiska przyrodnicze na Ziemi"

I miejsce K. Sysło kl. VI

II miejsce K. Baran kl VI

III miejsce A.Tomasiewicz kl VI

W konkursie mody ekologicznej

I miejsce P Gębala i N. Turaj

Następnego dnia społeczność całej szkoły wzięła udział w akcji sprzątania najbliższej okolicy pod opieką wychowawców.

 

Zdjęcia  są do obejrzenia w galerii.

 

Konkurs wielkanocny

Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy Samorząd Uczniowski wraz z
opiekunkami, p. Chrystyniak i p. Rogus, zorganizował szkolny konkurs na
najładniejszą pisankę wielkanocną. Konkurs ten cieszył się dużym
zainteresowaniem ze strony uczniów, zarówno tych starszych jak i tych
młodszych. Prace były wykonywane dowolną techniką a jury oceniało
pomysłowość, estetykę wykonania pracy oraz wkład. W przeddzień
przerwy świątecznej rozstrzygnięto uroczyście konkurs. Wszyscy
uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy 
oraz nagrody ufundowane przez panią Dyrektor Marię Łakoma, panią
Danutę Kloc oraz opiekunki SU. A oto laureaci konkursu:
I miejsce zdobyli:Oliwia Chrupek, Zuzia Zając, Amelia Sysło, Kamil
Olszówka, Madzia Gancarz, Kasia Handzel, Natalia Turaj, Monika
Boczniewicz, Agnieszka Tchoń i Wiktoria Barnaś;
II miejsce zajęli: Wiktoria Januszek, Kacper Ciurej, Klaudia Turaj, Madzia
Boczniewicz, Gabrysia Augustyn, Milena Gębala, Sebastian Bożym, Kamil
Urjasz, Ola Olszówka, Szymon Klecza, Krystian Woźniak, Patrycja Gębala i
Kacper Boruch;
III miejsce zajęli: Mateusz Kula, Hubert Gielczowski, Oliwier Kijak,
Wiktoria Hanusiak, Gabrysia Barnaś, Agnieszka Boruch, Weronika Dąbrowska,
Michał Kopacz i Jakub Kopacz.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali: Natalia Stańczyk, Michał Skalny,
Ireneusz Łuszcz i  Michał Miś. 
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!

Zdjęcia są do obejrzenia w galerii.
 

Wycieczka do Krakowa

Dnia 22 marca 2013 roku pomimo mroźnej pogody wytrzymali turyści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skrzyszowie, Szkoły Podstawowej w Ładnej, Łękawicy i Tarnowcu, zrealizowali program wycieczki do Krakowa w ramach projektu międzyszkolnego „Dlaczego, kto szuka nie błądzi – zaczarowani nauką, oczarowani techniką”. A wyjazd dla grupy 49 uczniów i 5 opiekunów dostarczył niezwykłych wrażeń i nie były one związane z atakiem zimy w marcu. Wrażenia z wycieczki można podzielić na dwie kategorie – „Kraków magiczny” i „Kraków techniczny”. Do magicznych doświadczeń należy zaliczyć obrazy związane ze zwiedzaniem Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. W naszej galerii zdjęć zamieszczamy panoramę Wisły widzianą z tynieckiego wzgórza oraz wnętrza świątyni Ojców Benedyktynów z jej romańskiej, gotyckiej i barokowej części. Następna odsłona „Krakowa magicznego”, to nasze przejście przez Stare Miasto do Kościoła Mariackiego ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza i emocje po zwiedzeniu najnowszej atrakcji turystycznej, jaką jest trasa turystyczna pod rynkiem krakowskim. To niezwykłe muzeum multimedialne jest zetknięciem tradycji  z nowoczesnością, czyli najstarszej części średniowiecznego Krakowa, odsłoniętego podczas wieloletnich prac archeologicznych z nowoczesnymi multimediami: prezentacjami, animacjami komputerowymi, fragmentami filmów i nagraniami przybliżającymi atmosferę i dźwięki Krakowa w średniowieczu. Podczas przejścia podziemną trasą turystyczną w Krakowie magia tego miasta zderza się z nowoczesnością, co daje niezwykle emocjonujące połączenie wrażeń. Nasze magiczne spotkanie z Krakowem zakończyły tradycyjne zakupy w Sukiennicach.

A „Kraków techniczny”- poznawaliśmy podczas wizyty w Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie obok ekspozycji zabytkowych pojazdów, mieści się „ogród doświadczeń”. Tam młodzi i starsi miłośnicy techniki poprzez atrakcyjne doświadczenia poznają prawa przyrody.

Mamy nadzieję, że obejrzenie galerii zdjęć z wycieczki przybliży nasze hasło projektowe: „Oczarowani nauką – zaczarowani techniką”. I zachęci do wspólnego podróżowania z uczniami Szkół Podstawowych w Ładnej, Tarnowcu, Łękawicy oraz SP nr 2 w Skrzyszowie. A przed nami wspólna wyprawa do Bóbrki i finał projektu.

Zdjęcia z tej wycieczki są do obejrzenia w galerii.

 
Więcej artykułów…
Strona 248 z 261