szladna

Newsy

II Gminny Konkurs Matematyczny

14 maja 2015r. odbył się w naszej szkole II Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursu była p. Anna Makowiec – nauczyciel matematyki, a honorowy patronat sprawował Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior. Konkurs składał się z dwóch etapów – szkolnego, w którym spośród uczniów wyłoniono przedstawicieli: po jednym z klasy IV, V i VI oraz etapu gminnego, w którym 18 uczniów ze wszystkich szkół z naszej gminy rozwiązywało zadania matematyczne w 3 kategoriach: kl. IV, kl. V i kl. VI. Zestawy składały się z ciekawych i oryginalnych zadań, w których należało uzupełnić schematy, piramidy, kwadraty magiczne, dorysować brakujące figury itp. Zestawy ułożyła i opracowała p. A. Makowiec, sprawdziła p. Kinga Wzorek – Szpala.

Prace konkursowe sprawdziła komisja składająca się z nauczycieli matematyki: p. Kinga Wzorek – Szpala, p. Magdalena Kielian, p. Barbara Kluza, p. Marta Smoter, p. Bogumiła Wróblewska, p. Anna Makowiec.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria klas IV:
I miejsce: Magdalena Boczniewicz - Szkoła Podstawowa w Ładnej
II miejsce: Dawid Łabędź - Szkoła Podstawowa w Łękawicy, Adrian Witek Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie
III miejsce: Sebastian Wątroba - Szkoła Podstawowa w Szynwałdzie
Kategoria klas V:
I miejsce: Katarzyna Handzel – Szkoła Podstawowa w Ładnej
II miejsce: Nikodem Jaworski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie
III miejsce: Konrad Armatys – Szkoła Podstawowa w Łękawicy
Kategoria klas VI:
I miejsce: Emilia Czuba – Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie
II miejsce: Patrycja Gębala – Szkoła Podstawowa w Ładnej, Krystyna Furtak – Szkoła Podstawowa w Pogórskiej Woli
III miejsce: Aneta Jop - Szkoła Podstawowa w Szynwałdzie

Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, które ufundowała p. Anna Makowiec, firma MOKART, p. Maria Łakoma, firma Wimed.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na konkurs w przyszłym roku!

Więcej zdjęć

 

Konkurs ortograficzny i matematyczny dla klas II i III.

W dniu 4 maja 2015r. w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny dla klas II i III. Po sprawdzeniu prac zwycięzcami okazali się:
I miejsce - uczennica kl. II Gabriela Barnaś
II miejsce - uczeń kl. III Szymon Klecza
III miejsce - uczeń kl. III Kacper Ciurej.
W dniu 12 maja przeprowadzono konkurs matematyczny dla klas II i III. Najlepszymi matematykami okazali się:
Szymon Klecza - I miejsce
Kamil Olszówka - II miejsce
Kacper Ciurej - III miejsce.
Organizatorami konkursu i fundatorami dyplomów oraz nagród były panie Beata Sysło i Katarzyna Micek.

 

Lekcja muzealna

Kiedy giermek staje się rycerzem, a dama wybranką.

Taki był tytuł lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie kl.4-6 dnia 4 maja 2015 roku. Odbyła się ona w  rycerskim zamku w Dębnie. Podczas zajęć uczniowie i opiekunowie p. dyr. M. Łakoma i nauczycielka j. pol. M. Rzegocka  wystąpili w przydzielonych przez instruktorów  rolach i strojach: doboszy, paziów,  giermków, rycerzy, herolda, mistrza ceremonii,  dam dworu,  w tym Damy Serca,  uczestnicząc w dramie-ceremonii pasowania na rycerza oraz zapoznali się z Kodeksem Rycerskim. Zajęcia odbywały się na dziedzińcu, w Sali Rycerskiej, w Sieni, w Kaplicy i Sali Koncertowej. Chłopcy po pasowaniu wzięli udział w rozgrywkach turniejowych na zamkowym dziedzińcu. Zwycięzcą został Piotr Korczak z kl.5, który odebrał z rąk Damy Serca - K. Handzel  trofeum turniejowe- medalion z herbem Odrowąż. Na koniec dziewczęta - damy dworu zaprezentowały przygotowany pod okiem instruktorki  średniowieczny taniec. Uczniom zajęcia bardzo się podobały i wrócili do szkoły pełni nowych wrażeń. Zajęcia zorganizowała p. M. Rzegocka.

Więcej zdjęć

 

Sprawozdanie z przedstawienia pt. ,,Mały Książę”

Sprawozdanie z przedstawienia pt. ,,Mały Książę”

,,Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

A.de Saint  Exupery

Dnia 28 kwietnia 2015 roku uczniowie klas 4-6 wybrali się do Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego na przedstawienie pt. ,,Mały Książę’’. Zobaczyliśmy adaptację teatralną książki A.de Saint  Exupery’ego pt. ,,Mały Książę’’, którą wyreżyserował Cezary Domagała.

W spektaklu wystąpili znani aktorzy naszego teatru. Postać  głównego bohatera zagrał Wojtek Kaczówka, a role roży odtwarzała Kinga Piąty. Kamil Urban wcielił się w postać Pilota, Karolina Gibki wystąpiła w roli Żmii  i Lisa. Tomasz Wiśniewski zagrał rolę Bankiera, Próżnego i Latarnika. Rolę Króla, Pijaka, Geografa odtworzył Ireneusz Pastuszak.

Tematem przedstawienia była podróż Małego Księcia ,który opuścił swoją różę i zwiedzał różne planety w poszukiwaniu przyjaciela. Na koniec zrozumiał, że kocha różę dlatego też wrócił do niej.

Występ rozgrywał się w kilku miejscach, dekoracja sceny była uboga. Projekcje  pobudzały nas do refleksji, a akcja była dynamiczna. Obsada aktorska była trafnie dobrana. Kostiumy  współgrały z charakteryzacją. Znakomitą kreację aktorską stworzyła Kinga Piąty
w roli róży.

Muzyka towarzyszyła akcji, budowała ciepły  nastrój.

Spektakl był ciekawy, najbardziej  utkwiła mi w pamięci scena, w której Mały Książę spotkał Pilota i opowiadał o sobie. Przekonaliśmy się, że warto było odwiedzić tarnowski teatr.

Wycieczkę zorganizowała pani Małgorzata Rzegocka, a opiekę sprawowała pani Anna Makowiec.

Natalia Turaj

 

Sprawozdanie
Przedstawienie pt. „Mały Książę”

Czy znacie historię Małego Księcia? My poznaliśmy ją 27 kwietnia 2015r., oglądając spektakl na deskach Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego. Pojechaliśmy tam, by zobaczyć adaptację teatralną książki Antonie de Saint Exupery- „Mały Książę” w reżyserii Cezarego Domagały.

W rolę głównego i tytułowego bohatera- Małego Księcia wcielił się Wojciech Kaczówka. Postać pilota odtwarzał Kamil Urban, natomiast w roli Róży wystąpiła Kinga Piąty. Reszta aktorów grała kilka postaci m.in. w rolę Próżnego, Bankiera i Latarnika wcielił się Tomasz Wiśniewski, jako Pijak, Król oraz Geograf wystąpił Ireneusz Pastuszak, a postać Żmii i Lisa odegrała Karolina Gibki.

Głównym tematem poruszanym w sztuce była podróż chłopca po różnych planetach, na których spotykał wielu dorosłych. Każdy z odwiedzonych ludzi miał wady, co powodowało, że źle wykonywali swoje zawody. Ukazane zostały następujące wady: próżność, chciwość, żądza władzy oraz pijaństwo. Tylko u Geografa i Latarnika pokazane zostały pozytywne cechy, ponieważ Geograf odkrywa nowe zakątki świata, a Latarnik oświetla drogę statkom i samolotom.

Chociaż akcja rozgrywa się na różnych planetach, dekoracja była skromna, lecz praktyczna. Koła, które były przykręcone do dekoracji można było ją łatwo przesunąć Zaskakującym efektem były projekcje wyświetlane na ścianach. Okazało się, że to naprawdę oryginalny i ciekawy pomysł na scenografię. Perfekcyjna charakteryzacja aktorów świetnie prezentowała się z odpowiednio dobranymi, kolorowymi kostiumami.

Według mnie obsada została trafnie dobrana, ale najbardziej podobała mi się gra- Karoliny Gibki- odgrywającej postać Żmii i Lisa, ponieważ potrafiła fantastycznienie wczuć się w muzykę oraz swoją grę, wykazała się dużą empatią. Także postać pilota- Kamila Urbana zasługuje na uwagę, gdyż umiał zaopiekować się na scenie Wojciechem- Małym Księciem, a także podobnie jak Karolina Gibki fenomenalnie odegrał swoją postać.

Spektaklowi towarzyszyła muzyka, budująca wśród widowni ciepły nastrój, która razem ze słowami różnorodnych piosenek tworzyła znakomity efekt. Również efekty dźwiękowe podkreślały dynamikę akcji.

Szczególnie utkwiła mi w pamięci scena, w której pilot zaopiekował się i wspierał Małego Księcia, poprzez podanie mu dłoni, przytulenie czy okrycie kurtką. Spodobał mi się także fragment, podczas którego lis opowiada młodemu podróżnikowi co to znaczy „oswoić się”, gdyż nawet widzom udało się wytłumaczyć, co to znaczy bliskość.

 

Myślę, że spektakl dostarczył niezapomnianych wrażeń młodym widzom i zwrócił uwagę na to co w życiu ważne. Wspólnie postanowiliśmy, że częściej będziemy odwiedzać deski Tarnowskiego Teatru, a ja mam nadzieję, iż widowisko pozostanie na długo w naszej pamięci.

Patrycja Gębala

 

Gminne Obchody Święta Narodowego 3 Maja

W dniu 2 maja 2015r. poczet sztandarowy w składzie: Jakub Kopacz, Wiktoria Hanusiak, Agnieszka Boruch pod opieką p. Anny Makowiec uczestniczył w gminnych obchodach 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łękawicy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji Ojczyzny, a następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Pamięci Ku Czci Poległych podczas I i II wojny światowej, gdzie obejrzeli przedstawienie przygotowany przez uczniów SP w Łękawicy, oraz wysłuchali przemówienia Wójta Gminy Skrzyszów Marcina Kiwiora oraz posła Józefa Rojka.

 
Więcej artykułów…
Strona 238 z 280